Jak wyposażyć wannę w odpowiednią baterię?

Wybierając baterię wannową, warto mieć na uwadze sposób montażu, a także przyszłe jej zastosowanie. Do najpopularniejszych modeli należą baterie wannowe ścienne natynkowe. Coraz powszechniejszym rozwiązaniem są również egzemplarze podtynkowe, które bardzo efektownie wyglądają, a jednocześnie są w stanie zagwarantować duży przepływ wody. Poszczególne modele baterii wannowych różnią się między sobą cenowo, przy czym baterie podtynkowe są wyraźnie droższe od natynkowych.

Oszczędność w zużyciu wody

Przy wyborze baterii wannowej, bardzo często znaczenie ma oszczędność przy zużyciu wody. Wówczas najlepiej rozważyć poszczególne termostatyczne baterie wannowe. Pozwalają one na uzyskanie bardzo wysokiego komfortu kąpieli, ponieważ wyposażone są w błyskawiczną reakcję na zmiany ciśnienia w instalacji oraz w temperaturze wody. Przy każdym uruchomieniu możliwe jest uzyskanie wypływu wody o temperaturze dokładnie takiej, jak na ustawionym poprzednio poziomie. Jeżeli natomiast dochodzi do awarii instalacji, przepływ wody gorącej zostaje automatycznie zablokowany. Jest to bardzo istotne zabezpieczenie przed poparzeniem, zwłaszcza jeżeli w domu mieszkają osoby starsze lub małe dzieci.

Baterie wannowe jednouchwytowe oraz dwu-uchwytowe

Jednouchwytowe baterie wannowe zapewniają bardzo szybkie oraz proste dokonanie ustawień, zarówno odnośnie strumienia, jak i temperatury wody wypływającej. Co bardzo istotne, tego typu baterie wannowe są znacznie tańsze od termostatycznych. Jeżeli natomiast woda przeznaczona do mycia oraz kąpieli podgrzewana jest przy pomocy elektrycznego lub gazowego podgrzewacza przepływowego, należy wybrać baterię dwu-uchwytową. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, ponieważ w takiej sytuacji jednouchwytowe oraz termostatyczne baterie wannowe nie działają oraz nie funkcjonują prawidłowo. Najczęściej dwu-uchwytowe baterie wannowe stosowane są w łazienkach, które urządzone są w stylu retro.

Zastosowanie baterii wannowych

Na brzegu wanny lub na jej obudowie, nierzadko stosowane są wielootworowe baterie wannowe. Prezentują się ono wyjątkowo efektownie oraz są sprzedawane w kompletach z innym wyposażeniem, dzięki czemu pozwalają na uzyskanie bardzo interesującej aranżacji całej łazienki. W dużych pokojach kąpielowych bardzo często stosowane są wanny wolnostojące. Do obsługi takiej wanny wykorzystywane są specjalistyczne, stojące baterie wannowe. Montuje się je w podłodze, co pozwala na uzyskanie bardzo szlachetnego oraz ekskluzywnego wyglądu całej łazienki.