Księgowość małych przedsiębiorstw: Zatrudnienie zewnętrznych księgowych i firm

Dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw decyzja o oddzieleniu się od zadań związanych z księgowością jest kamieniem milowym. Decyzja o tym, kiedy zlecić te zadania na zewnątrz, może być trudna, ponieważ zatrudnienie księgowego zewnętrznego lub firmy księgowej zmniejsza ich przychody o dodatkowy koszt. Z drugiej strony, umożliwienie wykwalifikowanemu profesjonaliście wkroczenia i przejęcia tych zadań daje zespołowi kierowniczemu możliwość większego skupienia się na codziennych czynnościach, a co ważniejsze, sposobu przeniesienia biznesu na wyższy poziom.
Rozmawiając na co dzień z właścicielami firm, rozumiemy, że proces wyboru rozwiązania księgowego może być trudny i czasochłonny. Mając do dyspozycji tak wiele opcji, w jaki sposób można zdecydować, z kim pracować? Jak zdecydować się na współpracę z firmą zewnętrzną i księgową?
Jest to powszechna zmaganie i okaże się, że odpowiedź jest bardzo uzależniona od potrzeb Twojej firmy.

Zewnętrzny księgowy

Koszt

Większość zewnętrznych księgowych oferuje niższą stawkę godzinową lub stałą za swoje usługi w porównaniu z firmą, ponieważ koszty ogólne prowadzenia działalności są niższe. Osoby wykonujące wolny zawód często pracują w domu lub w biurze firmy, aby jeszcze bardziej obniżyć te koszty, co może pomóc obniżyć miesięczną opłatę za prowadzenie księgowości wspólnot mieszkaniowych.

Środowisko pracy

Wielu zewnętrznych ekspertów jest gotowych podróżować i pracować z biura. Może to być korzystne, ponieważ są oni w stanie lepiej orientować się w codziennych czynnościach i są łatwo dostępni w przypadku jakichkolwiek pytań lub zadań w ostatniej chwili. Pamiętaj, że praca księgowego z biura może wiązać się z dodatkowymi kosztami, ponieważ musisz zapewnić przestrzeń biurową wraz z komputerem i innymi meblami.

Mimo to wielu pracowników zewnętrznych korzysta z różnych narzędzi opartych na chmurze, aby zaoferować również rozwiązanie w zakresie wirtualnej księgowości.

Harmonogramy i terminy

Osoba pracująca na własny rachunek jest rozumiana jako osoba fizyczna, która pracuje w różnych firmach w różnym czasie, a nie jest zatrudniona na stałe w jednej firmie. Dobrze zarządzany niezależny księgowy może zaplanować swój czas dla każdego z klientów, aby zapewnić dotrzymanie terminów i aktualizację ksiąg. W związku z tym nawet księgowi wyjeżdżają na wakacje lub chorują, co oznacza, że księgi mogą być okresowo zawieszone. Istnieją również okresy, w których księgowi stają się bardzo zajęci terminami podatkowymi, co może prowadzić do nietypowych usług. Ważne jest, aby to uwzględnić przy wyborze odpowiedniego rozwiązania w zakresie księgowości wspólnot mieszkaniowych, ponieważ niektóre firmy potrzebują aktualnych informacji w harmonogramie tygodniowym/miesięcznym, podczas gdy inne mogą pracować zgodnie z harmonogramem księgowego.

Zakres doświadczenia

Właściciel firmy jest prawnie odpowiedzialny za dokładność swoich ksiąg, co oznacza, że konieczne jest wybranie księgowego, który posiada wiedzę i doświadczenie do generowania dokładnych raportów. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie ma regulacji dotyczących usług księgowych, co oznacza, że każdy może zaoferować prowadzenie księgowości wspólnot mieszkaniowych. Mimo to istnieje szerokie grono niezależnych księgowych, którzy oferują swoje usługi, a niektórzy z nich są bardzo wykwalifikowani, podczas gdy wielu znajduje się na początkowych etapach kariery zawodowej. Przeprowadzając rozmowę z zewnętrznymi księgowymi, ważne jest, aby zakwalifikować ich doświadczenie i wiedzę, szczególnie w odniesieniu do Twojej firmy i branży.

Firma księgowa

Koszt

Wybierając firmę księgową, zauważysz, że koszty mogą być wyższe niż w przypadku rozwiązania typu samodzielny księgowy. Wynika to z wielu powodów, w tym z wyższych kosztów ogólnych ponoszonych przez firmę, gwarancji na ich usługi oraz dostępu do większego zespołu, który może zaoferować różnorodne usługi, których pojedyncza osoba może nie być w stanie zaoferować. Wiele firm ściśle współpracuje również z dostawcami aplikacji i usług, co może prowadzić do rabatów na aplikacje księgowe, usługi płacowe i inne, które są przekazywane do firmy.

Środowisko pracy

Wraz z ostatnim wzrostem liczby aplikacji i narzędzi opartych na chmurze, wiele firm współpracuje zdalnie ze swoimi klientami. Aplikacje księgowe, umożliwiają dostęp do informacji finansowych w dowolnym miejscu i czasie, natomiast systemy zarządzania dokumentami, pomagają firmom w łatwym robieniu zdjęć lub skanowaniu dokumentów bezpośrednio do programu księgowego. Dzięki temu Twoja firma może nie tylko zrezygnować z papieru, ale także uzyskać natychmiastowy dostęp do informacji finansowych.

Harmonogramy i terminy

Większość firm księgowych dostosowuje rozwiązania specjalnie dla swoich klientów, gdy wchodzą na rynek. Na przykład, każdy z ich księgowych miałby wiedzę specjalistyczną w określonej branży lub dziedzinie i byłby przydzielony do firmy, która najlepiej nadaje się do ich umiejętności. Podobnie, wielu księgowych korzysta z różnych aplikacji w sposób bardziej komfortowy, podczas gdy niektórzy wolą pracować w staromodnym stylu. Praca księgowego z Twoim biznesem, który rozumie Twoje potrzeby oraz posiada doświadczenie i wiedzę, aby im sprostać, ma duże znaczenie. Ponadto, jeśli księgowy jest na wakacjach lub jest chory, zawsze jest ktoś w zastępstwie, kto rozumie twoje dokumenty i może interweniować, aby zapewnić dotrzymanie terminów.

Zakres doświadczenia


Wiele firm ma otwartą strukturę organizacyjną, która pomaga również w przypadku pytań z zewnątrz, które mogą się pojawić. Na przykład u nas pracuje wielu wykwalifikowanych i doświadczonych księgowych i pracowników, co pozwala na szybkie i poprawne udzielenie odpowiedzi na pytania klientów. Klienci mogą nawet zadzwonić na infolinię, aby zadać te kłopotliwe pytania dotyczące finansów.
Wybór księgowego, czy to niezależnego księgowego, czy firmy, jest długotrwałym związkiem i ważne jest, aby zrozumieć swoje wymagania przed podjęciem decyzji. Jak widać, wybór odpowiedniego rozwiązania dla Twojej firmy może być trudnym i czasochłonnym procesem, ponieważ każda firma jest unikalna z własnymi, odmiennymi potrzebami, celami i wymaganiami. Podczas badania opcji, pamiętaj o przyszłych potrzebach firmy, jak również o bieżących wymaganiach i upewnij się, że księgowy jest w stanie spełnić te oczekiwania.

Dowiedz się więcej o usługach księgowych dla małych firm:

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, w jaki sposób nasze usługi księgowe dla małych firm mogą pomóc w usprawnieniu procesów finansowych i dać Ci więcej czasu na skoncentrowanie się na rozwoju Twojej firmy.